Kablosuz Yangın Alarm ve Algılama Sistemi

 Kablosuz Yangın Alarm ve Algılama Sistemi

Kablolu Yangın Algılama ve Alarm Sistemi (FDAS) ile kablosuz bir FDAS arasında karar verirken, bazı şeyler dikkate alınmalıdır.

Genel olarak, tellerin bitmiş duvarların ve tavanların içine gizlenebileceği yeni binalar, tamamen kablolu bir sistem için birincil adaydır. Öte yandan, eski binalar, özellikle tarihi binalar ve geçici yapılar, kablosuz iletişimi kullanmaktan daha iyidir, çünkü saklanacak veya değişmeye devam edecek kablolar yoktur.

Kablosuz Yangın Alarmı Hibrit Bir Sistemdir

Çoğu kablosuz yangın alarm sistemi hibrit sistemlerdir. Dedektörler, çekme istasyonları ve giriş modülleri gibi girişler kablosuz olabilir. Bununla birlikte, kablosuz kontrol modülleri tarafından kontrol edildiklerinde bile, tüm kornalar, flaşlar ve hoparlörlerin kablo bağlantısı yapılmalıdır; güç kaynağından cihaza kablolar vardır. Bunun nedeni, bu cihazların çalışması için güç gerektirmesi ve kablosuz sistemde kullanılan radyo dalgalarının bu tür bir gücü taşımamasıdır.

Bu, kablosuz sistem olarak adlandırılsa bile, herhangi bir yangın alarm sistemi için muhtemelen bazı kablolu yönlerin olacağı anlamına gelir.

Kablosuz Yangın Alarm ve Algılama Sistemi 1
Kablosuz Yangın Alarm Sistemleri

Piller

Tüm yangın alarm sistemleri iki bağımsız güç kaynağı gerektirir. Birincil kaynağı olan yangın alarm kontrol paneli şebeke gücüne sahiptir ve birincil kaynağa yedek güç olarak, piller kullanır. Bir yangın alarm sisteminde, herhangi bir kablosuz cihazın şebeke gücü yoktur. Birincil kaynağı olarak bir pil kullanır ve yedek güç kaynağı olarak ikinci bir pil kullanır.

Piller tek güç kaynağı olduğu için Kablosuz cihazlarda, çoğu üretici pillerin iki yılda bir değiştirilmesini gerektirir. 10 duman dedektörü varsa, bu 20 pildir. 100 duman dedektörü ve modülü varsa, bu 200 pildir.

Pillerin her iki yılda bir maliyetinin yanı sıra, pillerin değiştirilmesi için gereken süre, yangın alarm sistemini çalıştırmak için düzenli bir bakım maliyetidir. Küçük sistemlerde, kablosuz yangın alarm sistemindeki pilleri değiştirmek çok pahalı değildir. Ancak, sistem büyüdükçe, yüzlerce ila binlerce kablosuz cihaza sahip yangın alarm sistemleri gibi, pilleri değiştirmek için düzenli bakım maliyeti de dikkate alınması gereken bir şeydir.

Değerlendirme

Kablosuz bir cihazdan radyo sinyali almak ahşap bir yapıda çok fazla sorun olmayabilir, ancak tamamen metal bir binada kablosuz bir dedektörden gelen radyo sinyali hiçbir yere ulaşmayabilir. Çoğu binada betonarme donatı, metal saplamalar ve elektrik kabloları bulunur. Bunların hepsi radyo sinyallerini etkiler.

Bir kablosuz yangın alarm sistemi kurmadan önce, sorunların nerede ortaya çıkacağını göstermek için eksiksiz bir saha değerlendirmesi gereklidir.

kablosuz vs kablolu yangın alarm sistemi

Maliyetler

Kablosuz ve kablolu bir yangın alarm sistemi arasında, bazı maliyetleri vardır. Kablosuz sistem için, cihazların maliyeti daha yüksektir, ancak kablosuz cihazlar kablo tesisatının kurulum maliyetine ihtiyaç duymadığından , bu maliyet ayarlanmamıştır. Ancak yeni bir binada, kablolama maliyeti mevcut bir binada kablolama maliyetinden çok daha düşüktür. Çünkü duvarlar ve tavanlar tamamlanmadan kablolama kolayca monte edilebilir. .

Bitmiş bir bina ise, kablosuz yangın alarm sistemleri daha iyi bir seçim olabilir, bina inşa ediliyorsa, kablolu bir sistem daha iyi bir seçim olabilir.

Kablosuz yangın alarm sistemlerinin genel çalışma yapısı kablolu sistemler ile aynıdır. Çalışma mantığını öğrenmek için yangın alarm sistemleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Kablosuz yangın alarm sistemleri ile ilgili olarak ücretsiz keşif ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kamerabilgisayar.com