Ev Otomasyon Sisteminizi Hackerlardan Korumak için 6 İpucu

 Ev Otomasyon Sisteminizi Hackerlardan Korumak için 6 İpucu

Ev Otomasyon Sistemi

Ev otomasyon sistemleri, ev sahiplerine bir mobil uygulamadan veya Web portalından ev cihazlarının ayarlarına uzaktan erişme, izleme ve değiştirme kolaylığı sağlar.

Ev otomasyon sisteminiz, ısıtma ve soğutma sistemlerinizi, aydınlatmanızı, kapı kilitlerinizi, güvenlik kameralarınızı, alarm sistemlerinizi ve diğer cihazlarınızı kontrol etmenizi sağlar. Ancak, uygun güvenlik önlemlerini kullanmadığınız sürece bilgisayar korsanlarının cihazlarınıza ve bilgilerinize erişmesini de kolaylaştırabilir.

Ev otomasyon sisteminizi güvence altına alırken, bağlı tüm cihazların ve ev ağ donanımınızın güvenli olduğundan emin olmanız önemlidir.

Ev otomasyon sisteminizin saldırıya karşı korunmasına yardımcı olmak için 6 ipucu derledik.

1. Ev Ağınızı Güvenli Hale Getirin

Ev Otomasyon Sisteminizi Hackerlardan Korumak için 6 İpucu 1
Ev Otomasyon Sistemini Hacker Saldırılardan Koruyun

Ev otomasyon sisteminizin güvenliği, güvenli bir ev ağına sahip olmakla başlar. Etkin ev ağı güvenliği, güçlü bir güvenlik duvarına, güçlü parolalara ve güvenli bir yönlendiriciye sahip olmayı içerir.

Bazı güvenlik duvarları, MAC adreslerini sınırlamak için bir kural oluşturarak tanınmayan cihazlara erişimi reddetmenize izin verir. Bu güvenlik önleminin geçerli olması, erişim isteyen, ev ağınıza katılma ve ev ağınıza erişme gibi yeni aygıtları denetlemenize olanak tanır.

Güvenli olmayan Wi-Fi ağları, bilgisayar korsanlarının Wi-Fi kameralara ve bebek monitörlerine erişmesini ve böylece evinizi görmelerini kolaylaştırır. Bu nedenle, Wi-Fi ağınızı güvence altına almak önemlidir.

Kablosuz ağınızın güvenliğini sağlamak için nereden başlayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Ev güvenlik cihazınızın WPA2 (Wi-Fi Korumalı Erişim 2) güvenlik protokollerini ve şifrelemeyi desteklediğinden emin olabilirsiniz.

Yönlendirici güvenliği, ev ve Wi-Fi ağınızın yanı sıra ev otomasyon sisteminizin güvenliğini sağlamak için de çok önemlidir. Güvenliği artırmak için yönlendirici parolanızı, bir dizi harf, sayı ve simge dizesi kullanan güvenli bir parola ile değiştirin.

Birçok ev sahibi ev yönlendiricilerinin parolasını değiştirmeyi unutur ve varsayılan yönetici parolasını kullanmayı seçer. Varsayılan parolanın değiştirilmemesi, bir bilgisayar korsanının yönlendiriciye “hacklenmesini”, sisteminize ve kişisel bilgilerinize erişmesini kolaylaştırır.

2. Güçlü Parolalar Oluşturun ve Sıklıkla Değiştirin

Ev ağınıza, yönlendiricinize ve cihazlarınıza yapılan parolalar, özellikle güçlü parolalarsa, saldırıya karşı bir koruma katmanı sağlar. Harfler, sayılar ve simgelerden oluşan bir kombinasyon kullanarak zorlu bir şifre oluşturun.

Güvenli bir şifre seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, girdiğiniz şifrenin gücünü oluşturmanıza ve test etmenize yardımcı olabilecek bir dizi çevrimiçi şifre oluşturma aracı bulabilirsiniz.

Ev cihazlarınız için, seçtiğiniz şifre olarak asla “Şifre” veya “1234” gibi tahmin edilmesi kolay şifreleri kullanmayın. Ayrıca, doğum tarihiniz veya adresiniz gibi kişisel bilgileri şifrenizin bir parçası olarak kullanmaktan kaçının.

3. Mobil Cihazlarınızı ve Mobil Uygulamalarınızı Koruyun

Cep telefonu güvenliği, güvenli bir ev otomasyon sistemine sahip olmak için de önemlidir. Güvenli olmayan bir akıllı telefon veya mobil cihaz, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilerinize ve ev otomasyon sisteminize erişmesini çok kolaylaştırır.

Özellikle telefonunuzu ev otomasyon sisteminiz için uzaktan kumanda olarak kullanıyorsanız, akıllı telefonunuzun parola korumalı olmasını sağlamak önemlidir. Mobil cihazlarınız için her zaman güçlü, güvenlik şifresi seçin.

Ayrıca, mobil uygulamalarınızı en son güvenli sürümle güncel tutun. Birçok mobil uygulama, kullanılabilir olduğunda ve gerektiğinde akıllı telefonunuzdan erişebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz güvenlik yamalarına ve güncellemelerine sahiptir.

4. IP Kamera Günlüklerinizi Sıkça Kontrol Edin

Güvenli ve etkili ev güvenliği otomasyonu, IP kamera günlüklerinizi kontrol etmeyi de içerir. IP kameralar , güvenlik kameranıza giriş yapıp yapmadığınızı görmenizi sağlayan kamera tarafından görüntülenebilen günlüklere sahiptir. Güvenlik kameranızın günlüğünü kontrol etmek, diğer IP adreslerinin IP kamera feed’inize erişip erişmediğini ve ne zaman eriştiğini görmek için günlük geçmişini kolayca gözden geçirmenizi sağlar.

IP kamera gözetim günlüklerinizin sık sık izlenmesi, birisinin IP kameralarınıza yetkisiz erişim sağlayıp sağlamadığını ve etkinliğin belgelenmiş bir kaydını sağlayıp sağlamadığınızı size bildirir.

5. Cihaz Ürün Yazılımınızı Güncel Tutun

Ev otomasyonu güvenlik aygıtlarınızdan herhangi birinde ürün yazılımı varsa, her zaman en son sürümün yüklü ve güncel olduğundan emin olun. Birçok cihaz üreticisi, cihaz yazılımını güncellemek için kolay erişim ve talimatlar sağlar. Cihazınızın yazılımını nasıl güncelleyeceğinizle ilgili ayrıntılar için ilgili cihaz üreticisine danışın.

6. Ev Otomasyon Sisteminizi Kontrol Etmek İçin Herkese Açık Wi-Fi Kullanmayın

Güvenli Wi-Fi, ev otomasyon sistemi güvenliği için önemlidir ve genel Wi-Fi ağları çok güvenli değildir. Bu nedenle, herkese açık Kablosuz ağdayken ev otomasyon sisteminizi ve cihazlarınızı kontrol etmekten kaçınmalısınız.

Genel Wi-Fi açıkken akıllı ev veya ev otomasyon sisteminizi kontrol etmek, bilgisayar korsanlarının ev otomasyon sisteminize ve kişisel bilgilerinize erişmesini çok kolaylaştırır.

Mümkün olduğunda, ev otomasyon sisteminize yalnızca güvenli bir ağda olduğunuzu bildiğinizde giriş yapın. Mobil cihazınızdan ev otomasyon sisteminize giriş yaparken güvenli bir ağa veya mobil veri hizmetine geçtiğinizden emin olun. Ev otomasyon sisteminiz için herhangi bir mobil uygulama kullanmadan önce her zaman kullandığınız ağın güvenli olduğundan emin olun.

Ev otomasyon sistemi nedir?

Akıllı ev sistemi ve ev otomasyon sistemi bilgi almak için